rus | est

Puugi saatmise juhis

Puugileiust teatamine

Inimeselt, lemmikloomalt või vabast loodusest leitud puugist saab teada anda veebilehel puugiinfo.ee. Kõiki registreeritud leiukohaga puugiandmeid kasutatakse interaktiivse puugikaardi loomisel. Kaardi põhjal saab tuvastada Eesti puugirikkaimad ning inimestele kõige riskantsemad puugihammustuse paigad.

Kui oled märkinud kaardile koha, kust sa puugi leidsid, võid anda Eesti teadusele veelgi suurema panuse ja saata puugi liigikuuluvuse uuringule.

Veebilehe küsimustiku täitmisega registreeritakse puuk andmebaasi ja igale puugile antakse unikaalne ID-number.  Puuki TAI-sse uuringule saates tuleb talle kindlasti juurde märkida ID-number. ID-numbri järgi saab puugi siduda leiukohaga, et kaardistada liigikuuluvus.

NB! TAI ei anna 2022.aastal uuringule saadetud puukide kohta tagasisidet.
Haigusetekitajate olemasolu suhtes puuke 2022. aastal ei uurita.

1. Kuidas puuk uuringule saata?

Uuringule saadetaval puugil ei tohi kasutada keemilisi aineid (näiteks nahast eemaldamisel).  Uuringul tuvastatakse puugi välistunnuste järgi tema liik, arengustaadium ja sugu. Seetõttu on oluline, et saadetav puuk oleks võimalikult ühes tükis.

1.1 Puugi saatmine postiga

Leitud puugid palume saata lihtkirjaga aadressil:

Puugipank
Tervise Arengu Instituut
Hiiu 42
11619 Tallinn

Puuke võib saata tavalises ümbrikus, kui järgida nõudeid:

  • Puuk peab olema surnud ja ühes tükis, mitte laiali surutud ega tükkideks lõigatud. Puugi võib surnuks külmutada. Selleks paki puuk säilituskilesse või sulge õhukindlasse kilekotti ning jäta vähemalt 6-8 tunniks sügavkülma.
  • Puuk ei tohi olla eelnevalt töödeldud mingite ainetega (näiteks piiritus, õli) ega ka sisaldama muid aineid.
  • Puuki ei tohi panna ümbrikusse lahtiselt ning peab olema pakendatud selliselt, et ta ei saaks välja kukkuda või ronida (juhuks kui osutub siiski olema elus). Puugi võib pakkida toidukilesse, fooliumisse, soonkinnisega kilekotti, paberist tehtud taskusse vm. Kindlasti tuleb jälgida, et pakendi servad oleksid tihedalt kinni.
  • Ühest kohast leitud puugid võib saata ühes ümbrikus, kuid nad peavad olema pakitud eraldi. Igal puugil peab olema puugi ID-number.

1.2 Registreerimisnumbrita puugi saatmine postiga

Kui puugil ID-numbrit ei ole ehk puuk on puugiveebis registreerimata, tuleb juurde kirjutada (trükitähtedega):

  1. puugi leidmise koht küla täpsusega;
  2. puugi leidmise arvatav aeg;
  3. kas puuk leiti inimeselt, loomalt või mujalt;
  4. kas puuk oli naha sisse kinnitunud.

Veebiadministraator sisestab puugileiu koha veebikaardile hiljemalt nädal pärast puugiteatise saamist. Kui puugiga saadetud info on puudulik, jääb puuk uuringust välja.

1.3 Puugi toomine TAI-sse 

Leitud puugi võib ka ise TAI-sse tuua. 
Puuk peab olema  pakitud täpselt samuti nagu nagu postiga saates (vt 1.1). Puugi võib panna ka tikutoosi või mõnda väiksemasse karpi ning see tuleb õhukindlalt sulgeda (kleeplindi, toidukile vms), et puuk transportimisel karbist ära ei kaoks.
Samuti peab iga puugi juures olema leidu täpsustav informatsioon (vt 1.2).

Nõuetekohaselt pakitud ja informatsiooniga varustatud puugid saab jätta TAI fuajee infolauda, kasti kirjaga „Pane puuk posti“.

Puuke võib tuua tööpäevadel kl 9.00–16.00, aadressile Hiiu tn 42, Tallinn.

NB! e-posti või telefoni teel infot puugi kohta vastu ei võeta.

2. Puugi uurimine

Iga üksikut puuki vahetult pärast TAI immunoloogia ja viroloogia laborisse saabumist uurima ei hakata. Kui laborisse on saadetud optimaalne arv puuke, vaadeldakse neid ühekaupa mikroskoobis, et väliste tunnuste järgi liigikuuluvust määrata.
SISESTA PUUGIINFO

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru